co je taiji?

Co je tai chi a styly tai chi v Ostravě

Taijiquan 太極拳 (nejčastější přepisy jsou tai chi, taiji) je bojové umění (wushu) z Číny, které má zdravotní výhody a je dnes spíše cvičeno jako zdravotní cvičení. Pro čínský národ je tai chi klenot s dávnou tradicí. Pro pozorující je to pomalé cvičení, které na pohled vypadá jako choreografický tanec. Člověk vidí ladné, jisté a plynulé pohyby. Elegantní kroky, které doplňují šarmantní pohyby rukou. Soulad a harmonie.

Tai chi je cvičení seniorů?

Ale kdepak, to jsou mylné názory a není to pravda. Tai chi dnes cvičí studenti, mladí lidé i lidé středního věku. Ženy i muži. Také děti ve specializovaných tai chi klubech. Samozřejmě tai chi cvičí i senioři

Tai chi je při správném vedení cvičením mysli a těla, které integruje pomalé, jemné pohyby, dýchání a různé kognitivní složky, včetně soustředěné pozornosti a multitaskingu.

co je taiji?

Tai chi je jiné cvičení než taiji?

Ne, jen se jedná o další přepisy, které se používají. Také se přepisuje jako tai chi chuan, tai či čuan, taj či čuan, tchaj-ťi čchüan, taiči, tajči, tchaj-ťi a zřídka taj czy cjuaň). Já v článku budu převážně používat nejčastěji používaný název tai chi, případně taiji.

Cvičení tai chi obsahuje jednotlivé styly pojmenované po čínských rodinách. Překlad názvu taijiquan je „pěst velkého předělu“. Hlavní styly tai chi jsou:

 • Chen ta chi (Chen Wangting 1580 – 1660)
 • Jang tai chi (Yang Lu-ch´an 1799 – 1872)
 • Sun tai chi (Sun Lu-tang 1861 -1932)
 • Wu tai chi (Wu Yu hsiang 1812 -1880)

Následují další starší nebo moderní styly. Mohu jmenovat Wudang tai chi, Lee tai chi, tai chi bílého jeřába nebo Infinite tai chi či Taoistické tai chi.

.

taiji meč

Zbraně v tai chi

V tai chi se cvičí i se zbraněmi. Třeba ve stylu Chen tai chi je 18 různých zbraní. Ty slouží jako prodloužením těla. Student tai chi se k tréninku se zbraní většinou dostává až po zvládnutí základních principů a dovedností Ji Ben Gong (Ťi pen kung) což je například „navíjení hedvábného vlákna“ (Čchan-ś-kung), kde kroužíme jednou rukou po směru nebo kroužení oběma rukama proti směru. Jedná se o základní pohyby stylu Chen taiji. 

Do základů také patří cvičení Umění sloupu Čan čuang (tchaj-ťi čuang kung), které obsahuje 8 dechových cviků pro energii čchi a je to takový rovnač zad, neboť nás učí správně stát. 

Nejčastěji používané zbraně?

První a jednoznačně nejpoužívanější zbraní je tai chi meč (tchaj-ťi ťian). Mimo jiné nám cvičení s tai chi mečem přináší uvolnění kloubů a zajištění dostatečné kloubní mobility. Sestava s tai chi mečem opět obsahuje elegantní pohyby stejně jako ladné pohyby tai chi beze zbraně.

Další hojně používanou zbraní je tai chi vějíř. V čínské historii se používal nejen jako módní doplněk nebo pomůcka pro tanec, ale i pro boj. Možná vás překvapí, že právě muži k boji využívali vějíř, takže výsada vějíře nebyla jen ženská záležitost. V současné moderní době však vějíř na tai chi používají převážně ženy. Při cvičení sestavy se vějíř dynamicky zavírá i otevírá a cvičení tai chi s vějířem má půvabné pohyby, které lahodí oku pozorujícího.

V tai chi se kromě meče a vějíře také využívá například cvičení s holí delší a krátkou, šavlí, halapartnou nebo kopím.

taiji v parku

Tai chi dnes

Tai chi zůstává populární nejen v Číně, kde se denně masově praktikuje, často brzy ráno v parcích a na otevřených prostranstvích. I ti co cvičí v tai chi studiu tak cvičíváme v parku či přírodě o prázdninách nebo na akcích.

Tai chi se však cvičí po celém světě a lidé jej využívají z různých důvodů. Nejčastějí pro udržení nebo zlepšení svého zdraví a kondice.

Nelze opomenout aní soutěžní stránku, kde se realizují soutěživí lidé nebo i bojovou stránku pro ty, co chtějí cvičit toto umění uceleně, naučit se přetlačování push hands (tchuej šou), bojové aplikace.

Tai chi styly v Ostravě

Tai chi studio Ostrava

Ostravský klub tai chi, které založil a tréninky vede Marcel Malec.

Tai chi fit zdravotní program vyučovaný v Taichi studiu je jak z názvu vyplývá zdravotně zaměřen.

Jedná se o tradiční tai chi, ve kterém se trenér zaměřuje na bolesti zad v době sedavé, na bolest kloubů, ale i na psychiku a celkové zklidnění hlavy i těla.

Tai chi kurzy

Přidat se do kurzů v Taichi studiu můžete kdykoliv.

Tai chi Ostrava a okolí

V Ostravě se cvičí sestavy tai chi stylů Chen, Jang a Wudang tai chi. Dále se cvičí i Taoistické tai chi v Ostravě, které je však upravenou formou tradičního tai chi.

Mimo Ostravu bohužel moc příležitostí ke cvičení tai chi nenajdete.


Online tai chi a víkendové semináře

Dobrou zprávou pro zájemce z okolí Ostravy však je, že se dá cvičit tai chi online (onlinetaichistudio.cz) a živě na víkendových seminářích pro ty co nemohou cvičit pravidelně v pracovních dnech (taichistudio.cz).

Díky tomu můžete s tai chi začít i vy, kteří nemáte čas chodit na pravidelné lekce do Taichi studia nebo jste z okolí Ostravy a dojíždět nemůžete.

Kam jít na tai chi v Ostravě?

 • Jste soutěživý?
 • Máte rádi medaile?
 • Chcete cvičit více bojové aplikace, sebeobranu?

Můžete cvičit i sebeobranu a soutěžní tai chi v Ostravě, kde takové tréninky preferují. Nebo patříte mezi ty co hledají zlepšení zdraví? Tak mám dobrou zprávu.

Trávíte hodně času v sedě v kanceláři? Cítíte zhoršující stav dušeního zdraví díky stresu?

 • Zajímá vás zdraví?
 • Vitalita?
 • Co na stres?
 • Jak se zbavit bolesti v zádech ze sedavého zaměstnání?

Zdravotní tai chi v tai chi studiu bude to pravé pro vás. Čeká na vás Tai chi fit program.

Účinky zdravotního programu Tai chi fit

Co vám tai chi se mnou přinese? Zdravotní tai chi fit program proti stresu a bolesti v tai chi studiu uleví všem od bolesti v zádech ze sedavého zaměstnání (jsem i trenér cvičení na bolavá záda pro kompenzaci sedavého zaměstnání) a rozpustíte stres. Pomůže bolavým kloubům.

Nečekejte, až bude ještě hůř a narovnejte se díky jednoduchému programu Tai chi fit. Pojďte na vědomé cvičení tai chi, na kurz, který udrží vaše tělo v rovnováze.